Prezent dla taty na święta – jaka książka będzie strzałem w dziesiątkę?

Zaraz przed świętami w głowie zawsze mamy to samo pytanie – co kupić najbliższym, by ucieszyli się z prezentu? Niektórzy, szczególnie młode dziewczyny, mają problem z wyborem prezentu dla swojego taty, ponieważ zwyczajnie nie wiedzą, co mogłoby go zainteresować. Sprawa pozornie przedstawia się łatwiej, jeśli nasz tata jest zapalonym czytelnikiem. Wiemy wtedy, że w poszukiwaniu prezentu powinniśmy kierować się do księgarni. Nie zawsze jest to jednak takie ułatwienie, jak mogłoby się wydawać. Ciężko jest wybrać książkę, która z całą pewnością spodoba się naszemu rodzicielowi, tym bardziej, jeśli sami wcześniej jej nie przeczytaliśmy. Jeśli mamy wątpliwości, dobrze jest kierować się przy wyborze zainteresowaniami taty oraz spojrzeć na jego dotychczas zgromadzone książki. Może przeważają książki podróżnicze, a może filozoficzne? Polecamy, jaki prezent na święta dla taty wybrać.

Męska fantastyka

Jeśli wiecie, że wasz tata zaczytuje się w powieściach fantasy, warto pójść w tę stronę. Pozycji w tej kategorii jest naprawdę mnóstwo. “Sezon burz” Andrzeja Sapkowskiego to klasyka polskiej literatury fantastycznej. Może wasz tata zawsze wybierał literaturę zagraniczną i jeszcze nie zapoznał się z naszym rodzimym geniuszem? Jeśli tak jest, to bez wątpienia będzie to świetny wybór!

Literatura faktu i reportaż

Niektórzy nie przepadają za wymyślonymi światami i historiami. Jeśli taki właśnie jest mężczyzna, dla którego kupujecie prezent, najlepszym wyborem będzie literatura faktu. Na rynku jest wiele ciekawych pozycji w tej kategorii. Bezpiecznym wyjściem jest “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuvala Noah Harari, książka, która podbiła cały świat. Jeśli natomiast tata ma jakieś ciekawe hobby, jak alpinizm, to na uwagę zasługuje “W cieniu Everestu” Madgy Lassoty.

Dla pasjonata historii

Być może tata uwielbia czytać książki historyczne? Wtedy oczywiście warto dokonać wyboru spośród nich.  “Boże igrzysko: historia Polski” Normana Daviesa jest dziełem uznawanym przez wielu za najlepiej opisujące dzieje Polski. Jeśli wasz tata lubi zagłębiać się w rodzimą historię, będzie to na pewno strzał w dziesiątkę.

Piękne wydania

Ciekawą propozycją może być również sprezentowanie ojcu jego ulubionej książki, ale pięknie wydanej. W wielu księgarniach można znaleźć nowe, interesujące wydania klasyków. Jeśli nasz tata jest wielkim fanem jakiejś konkretnej pozycji, warto się nad tym zastanowić i ruszyć na poszukiwania. A może uda nam się znaleźć pierwsze, oryginalne wydanie jakiegoś dzieła?